29 IX 2019 Muzyka Europy: Pomiędzy zaborami. Moniuszko-Chopin

Idąc z tropem tegorocznego hasła, nie sposób było nie odwołać się do twórczości okresu zaborów. Dwaj wielcy kompozytorzy romantyczni – Stanisław Moniuszko i Fryderyk Chopin i jeden wspaniały poeta – Adam Mickiewicz. Obywatele świata, tęskniący za krajem, walczący o tożsamość polską i formułujący idee epoki.

W tym roku świętujemy także Rok Moniuszkowski, który upamiętniać ma 200. rocznicę urodzin twórcy polskiej opery narodowej i wielkiego krzewiciela kultury kraju, który zniknął z mapy, ale nie zniknął z ludzkich serc. Napisał blisko 270 pieśni, które skierowane były do domowego muzykowania. Zebrał je w dwanaście tzw. Śpiewników domowych. Teksty czerpał od poetów jemu współczesnych, chętnie odwoływał się do Mickiewicza, ale korzystał także z tłumaczeń wierszy zagranicznych czy poezji ludowej. Wielokrotnie przemycał w nich także wątki patriotyczne.

Chopin swoje pieśni pisał w zasadzie dla własnej przyjemności, a często na doraźne potrzeby. Podobno lubił, jak dawano mu do przeczytania poezję, a jak mu się wiersz spodobał – dokomponowywał do niego muzykę. Tak powstało 19 zachowanych do naszych czasów utworów na głos i fortepian. Nie zostały one wydane za życia Fryderyka. Ten, nawet w swoim testamencie prosił, aby je spalić (podobnie jak inne dzieła nieukończone lub niewydane za życia). Decyzję o podaniu ich drukiem podjął jednak Julian Fontana, do którego trafiły ich rękopisy. Dzięki temu przetrwały i cieszą do dziś. A takie melodie jak Życzenie czy Moja pieszczotka trafiły do kultury masowej i znamy je wszyscy.

Koncert wzbogaci poezja Adama Mickiewicza. Nie obejdzie się bez fragmentów Pana Tadeusza, Romantyczności czyli niemal manifestu epoki czy legendarnych ballad.

Program:
F. Chopin (opr. Ł. Perucki): Smutna rzeka, Gdzie lubi, Wiosna, Życzenie, Moja pieszczotka, Wariacje nt. „Kopciuszka” Rossiniego na flet i kwartet smyczkowy, Nokturn cis-moll B49 na kwartet smyczkowy;
S. Moniuszko (opr. Ł. Perucki): Pieśń wieczorna, Prząśniczka, Znasz-li ten kraj, Polna różyczka, Kotek;
S. Moniuszko: Kwartet smyczkowy d-moll (cz.I)

Wykonawcy:
Karolina Klawitter – sopran;
Dorota Pawlus – flet;
Łukasz Perucki, Małgorzata Bury – skrzypce;
Karol Sienkiewicz – altówka;
Anna Śmiszek-Wesołowska – wiolonczela;
Wojciech Stachura – recytacje

Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony na Facebooku. Znajdą tam Państwo wszystkie informacje dotyczące zbliżających się koncertów: www.facebook.com/muzyka.europy.kosciol.gdanskiej.polonii

Koncerty dofinansowane ze środków Miasta Gdańsk.
Patronat medialny: trojmisto.pl